Veeam Backup & Replication v11: Yenilikler

Veeam Backup & Replication v11: Yenilikler

 

Yedekleme sahnesine çıktığı günden beri başta “Instant Recovery” gibi pek çok yeni kavramı bilişim dünyasına sunan Veeam, 11. versiyonu ile pek çok ihtiyaca tek noktadan cevap vermeye devam ediyor.

Bu versiyon ile gelen 150 kadar yeniliğin en çarpıcı olanlarına göz atalım.

  • CDP (Continuous Data Protection)

VMware vSphere 6 1 ile tanıştığımız VMware vSphere APIs for I/O Filtering (VAIO) özelliği ile disk I/O gerçek zamanlı olarak yakalanarak sıfıra yakın RPO ile sürekli veri koruması mümkün olmaktadır

Diğer yedekleme yazılımı üreticilerinde bu iş için ayrı bir ürün alınması gerekirken Veeam v11 bunu ek ücret istemeden ürünün yerleşik bir özelliği olarak sunuyor.

  • Instant Recovery

Sanallaştırma dünyasına ilk defa Veeam tarafından 2010 yılında sunulan Instant Recovery özelliği ile yedekler geri dönülmeden sanal makine olarak açılabiliyorlar.

Donanım arızası sonucu ana sistem kaynaklarının yetersizliği durumunda dahi veri ve hizmet erişilebilirliği sağlayan bu özellik, Veeam v11 ile bunu Microsoft SQL, Oracle veritabanları yanı sıra NAS ve dosya sunucu yedekleri için de gerçekleştirebiliyor.

Öte yandan önceden yalnız VMware vSphere için sunulan bu özellik artık herhangi bir yedeğin Microsoft Hyper-V’ye dönülebilmesini de destekliyor.

  • Güvenliği sıkılaştırılmış Linux yedekleme deposu (Hardened Linux Repository)

Veeam tarafından güvenliği sıkılaştırılmış bir Linux işletim sistemiyle yedekleri silinemez (immutable) hale getirilebilmektedir. Tek kullanımlık parola kullanan bu Linux makineleri ile parolanın Veeam server ele geçirilmiş olsa dahi korunması sağlanıyor. XFS dosya sistemi ise yedeklerin depolandığı disk alanının verimli ve hızlı kullanılmasına imkân sağlıyor. Hardened Linux Repository özelliği ile yedekler bir siber saldırı sonucu silinmekten veya şifrelenmekten korunmuş oluyor.

  • BaaS & DRaaS

Yönetilen yedekleme servis sağlayıcı partner firmalar tarafından Veeam Service Provider Console v5 ile müşterilerin sunucuları, Windows, Linux ve MacOS kullanıcı bilgisayarları güvenli şekilde bulut ortamına yedeklenebilmektedir.

  • Buluta Arşivleme

AWS S3 Glacier , Azure Blob, Google Cloud Storage Capacity Tier gibi ortamlara arşiv yedekleri gönderilerek 20 kata kadar maliyet tasarrufu sağlanabilmektedir.

  • Veeam Disaster Recovery Orchestrator

Eski adıyla Veeam Availability Orchestrator, şimdi v11 ile birlikte CDP desteği getiriyor. NetApp desteği yanında Lenovo storage desteği de var.

  • Tekilleştirme (deduplication) yapabilen yedekleme cihazlarına yazmada 4 kata kadar hız artışı Veeam v11’in öne çıkan özelliklerindendir.
  • VMware Cloud Director için Veeam plugin sayesinde müşteri sistem yöneticileri ortamdan kendileri yedek alabilecek ve dönebileceklerdir.
  • Microsoft Azure için yerleşik yedekleme ve dönüş desteği Veeam v11 ile sunuluyor.

 

Veeam destek anlaşması bulunan bütün Veeam kullanıcıları v11’in genel kullanıma sunulmasıyla birlikte bu özellikleri sistemlerinde kullanabileceklerdir.